» Paziņoti Spēlmaņu nakts 2013/2014 nominanti

Otrdien, 17.jūnijā, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā tika paziņoti pretendenti „Spēlmaņu nakts 2014” balvām 17 kategorijās. Tos svinīgi nolasīja „Spēlmaņu nakts 2013” nominanti kategorijā „Gada jaunais skatuves mākslinieks”: Zane Dombrovska un Jurģis Spulenieks, kā arī Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja Daiga Šiliņa un profesors Jānis Siliņš.
Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija 5 cilvēku sastāvā: Teātra kritiķeLīvija Dūmiņa, Laikraksta „Diena” žurnālists un Teātra kritiķis Atis Rozentāls, Teātra kritiķe Zane Radzobe, Teātra kritiķis Normunds Akots un Teātra kritiķe, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Līga Ulberte.

Šīs sezonas galvenās izmaiņas ir  kategorijā „Gada nozīmīgākie iestudējumi”, kurā pirmo reizi ir atsevišķi izdalītas sezonas labākās lielās un mazās formas izrādes, kā arī labākās izrādes bērniem vai pusaudžiem un gada sasniegumi laikmetīgajā dejā.

Spēlmaņu nakts kategoriju saraksts šogad ir papildināts arī ar atsevišķu kategoriju, kas izceļ sezonas spilgtākos veikumus dramaturģija, proti „Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga, scenārijs)”. Pretendenti šajā kategorijā tika atlasīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.

Kategorijā „Gada sasniegums baleta mākslā” nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija, savukārt kategorijā „Gada sasniegums laikmetīgajā dejā” nominantus izvirza  Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

 

 “Spēlmaņu nakts”2013./2014. gada sezonas nominanti 17 kategorijās:

 

Nozīmīgākie iestudējumi.

 

1. Gada lielās formas izrāde:

1. Izraidītie Dailes teātrī, režisors Oskars Koršunovs;

2. Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs;

3. Piafa Liepājas teātrī, režisore Laura Groza-Ķibere;

4. Sasodītais sarkanais mēness Liepājas teātrī, režisors Dž.Dž.Džilindžers;

5. Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.

 

2. Gada mazās formas izrāde:

1. Dukši Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Gatis Šmits;

2. Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs;

3. Lūša stundā Valmieras Drāmas teātrī, režisors Mārtiņš Eihe;

4. Titāniks Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Regnārs Vaivars;

5. Ziema zem galda Valmieras Drāmas teātrī, režisors Ģirts Ēcis.

 

3. Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

1. Baltā grāmata Dirty Deal Teatro, režisore Inga Tropa;

2. Kas par traku, tas par traku… Ditas Balčus teātrī, režisore Dita Balčus;

3. Tikai nesaki nevienam… Goda teātrī, režisors Leons Leščinskis;

4. Viss ir viņa Daugavpils teātrī, režisors Georgijs Surkovs;

5. Ziemas māja, režisori Mārtiņš Eihe un Krista Burāne – radošā apvienība Nomadi.

 

4. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā*:

1. Ārā – horeogrāfe Olga Žitluhina;

2. Cik tuvu? – horeogrāfe Elīna Breice Ģertrūdes ielas teātrī;

3. Dunkani – dīvaiņi vai pravieši? – apvienība Dejas anatomija un Inta Balode;

4. Saules taka – horeogrāfe Olga Žitluhina;

5. Solo piecpadsmit – horeogrāfi: Katrīna Albuže, Nadežda Beļajeva, Evita Birule, Dmitrijs Gaitjukevičs, Ramona Galkina, Liene Grava, Elena Jacinta, Lilija Lipora, Līga Liberte-Lasmane, Elīna Lutce, Valērijs Oļehno, Sintija Siliņa, Guntis Spridzāns un Eva Vancāne.

* Nominantus izvirza Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

 

Labākie individuālie sasniegumi.

 

5. Gada režisors:

1. Laura Groza-Ķibere – Piafa Liepājas teātrī;

2. Oskars Koršunovs – Izraidītie Dailes teātrī;

3. Vladislavs Nastavševs – Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Elmārs Seņkovs – Ezeriņš, Latvijas Nacionālajā teātrī un Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

5. Regnārs Vaivars – Titāniks Latvijas Nacionālajā teātrī, Vecpuiši un vecmeitas Dailes teātrī un Bask@bols Valmieras Drāmas teātrī.

 

6. Gada aktrise:

1. Marija Bērziņa – Mollija izrādē Molija saka jā! un Šneidera jaunkundze izrādē Kabarē Latvijas Nacionālajā teātrī;

2. Agnese Jēkabsone – Edīte Piafa izrādē Piafa Liepājas teātrī;

3. Elita Kļaviņa – Blanša Dibuā izrādē Ilgu tramvajs Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Sandra Kļaviņa – Ļoļečka Carevska izrādē Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Lāsma Kugrēna – Helēna Alvinga izrādē Spoki, Lenija Rīfenštāle izrādē Marlenī  un Neita izrādē Truša alā Latvijas Nacionālajā teātrī.

 

7. Gada aktieris:

1. Dainis Grūbe – Bens izrādē Izraidītie un Song Lilinga izrādē M. Butterfly Dailes teātrī;

2. Andris Keišs – Stenlijs Kovaļskis izrādē Ilgu tramvajs un Dmitrijs Lavrentjevs izrādē Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Ģirts Krūmiņš – Jānis izrādē Dukši Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Andis Strods – Askolds izrādē Dukši Jaunajā Rīgas teātrī un Miķelis Pankoks Starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” izrādē “Galdnieks un klusums”, producents Latvijas Jaunā teātra institūts;

5. Juris Žagars – Bens izrādē Izraidītie, Džeks izrādē Slazdā un Renē Galimārs izrādē M. Butterfly Dailes teātrī.

 

8. Gada aktrise otrā plāna lomā:

1. Anete Berķe – Katja izrādē Pieci vakari un Anna Bālike izrādē Sasodītais sarkanais mēness Liepājas teātrī;/span>

2. Baiba Broka –Inga izrādē Dukši un Poļina izrādē Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Jekaterina Frolova – Jūlija Filipovna izrādē Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

4. Astrīda Kairiša – lomas izrādē Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī;

5. Ināra Slucka – lomas izrādē Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī.

 

9. Gada aktieris otrā plāna lomā:

1. Gints Andžāns – Edijs izrādē Izraidītie, Laimis izrādē Prezentācija un Filips izrādē Šeipings Dailes teātrī;

2. Lauris Dzelzītis – Vandals izrādē Izraidītie Dailes teātrī;

3. Pēteris Gaudiņš – Džims izrādē Slazdā Dailes teātrī;

4. Normunds Laizāns – lomas izrādē Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī;

5. Edgars Ozoliņš – Slaviks izrādē Pieci vakari Liepājas teātrī.

 

10. Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks:

1. Miroslavs Blakunovs – Kostja izrādē Viss ir viņa Daugavpils teātrī;

2. Evija Pintāne – debija scenogrāfijā izrādē Provinces anekdotes Valmieras Drāmas teātrī;

3. Intars Rešetins – debija režijā izrādē Nakts vēl nav galā Dailes teātrī;

4. Georgijs Surkovs – režija izrādē Viss ir viņa Daugavpils teātrī;

5. Kaspars Zāle – Jurijs Živago izrādē Doktors Živago Valmieras Drāmas teātrī.

 

11. Gada scenogrāfs:

1. Kristians Brekte – Sasodītais sarkanais mēness Liepājas teātrī;

2. Reinis Dzudzilo – Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

3. Gints Gabrāns – laikmetīgās dejas izrādē Ārā;

4. Monika Pormale – Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Mārtiņš Vilkārsis – Doktors Živago Valmieras Drāmas teātrī, Piafa Liepājas teātrī un M. Butterfly Dailes teātrī.

 

12. Gada gaismu vai video mākslinieks:

1. Mārtiņš Feldmanis – gaismas izrādē Piafa Liepājas teātrī;

2. Lauris Johansons – gaismas izrādē Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Igors Kapustins – gaismas izrādē …bagātā kundze… Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Katrīna Neiburga – video izrādē Stum, stum Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Oskars Pauliņš – gaismas izrādē Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī.

 

13. Gada kostīmu vai grima mākslinieks:

1. Krista Dzudzilo – kostīmi izrādē Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;

2. Maija Gundare – grims izrādē Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī;

3. Monika Pormale – kostīmi izrādē Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

4. Ilze Vītoliņa – kostīmi izrādē M. Butterfly Dailes teātrī un Sasodītais sarkanais mēness Liepājas teātrī;

5. Valentīna Začiņajeva – kostīmi izrādē Pusaudzis un Divi džentlmeņi no Veronas Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

 

14. Gada kustību mākslinieks:

1. Vesta Grabštaite – Izraidītie Dailes teātrī;

2. Liene Grava – Piafa un Sasodītais sarkanais mēness Liepājas teātrī;

3. Inga Raudinga – Pavasara atmoda Liepājas teātrī un Kabarē Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Inga Krasovska – Šeipings un M. Butterfly Dailes teātrī;

5. Izrādes Heavy metal radošā grupa Ģertrūdes ielas teātrī.

 

15. Gada sasniegums baleta mākslā**:

1. Zigmārs Kirilko – lomas izrādēs Bajadēra un Gulbju ezers Latvijas Nacionālajā operā;

2. Sergejs Neikšins – lomas izrādēs Gulbju ezers, Bajadēra, Žizele un Trīs tikšanās Latvijas Nacionālajā operā;

3. Artūrs Sokolovs – lomas izrādēs Bajadēra un Trīs tikšanās Latvijas Nacionālajā operā;

4. Ringolds Žigis – lomas izrādēs Otello, Anna Kareņina un Bahčisarajas strūklaka Latvijas Nacionālajā operā.

** Nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija.

 

16. Gada mūzikas autors:

1. Goran Gora – Ričards III Dailes teātrī;

2. Mārcis Judzis, Sauļus Prūsaitis – Izraidītie Dailes teātrī;

3. Edgars Mākens – Vasarnieki Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, Sarkangalvīte un vilks un Ezeriņš Latvijas Nacionālajā teātrī;

4. Vladislavs Nastavševs – Peldošie – ceļojošie Jaunajā Rīgas teātrī;

5. Jēkabs Nīmanis – Ziema zem galda Valmieras Drāmas teātrī.

 

17. Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga, scenārijs)***:

1. Jānis Balodis – Pieaugušie Latvijas Nacionālajā teātrī;

2. Agnese Rutkēviča – Dukši Jaunajā Rīgas teātrī;

3. Ģirts Šolis – Dienas varonis Dirty Deal Teatro;

4. Sergejs Timofejevs – Mihails un Mihails spēlē šahu Latvijas Nacionālajā operā;

5. Regnārs Vaivars – Titāniks Latvijas Nacionālajā teātrī.

*** Nominanti izvirzīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.

Gada balvu teātrī  “Spēlmaņu Nakts 2014” atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

Līdzfinansē:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.


atbalstitaji atbalstitaji atbalstitaji
© 2015 LTDS